петок, 29. јули 2022. Вести денес: 127
home Хроника

Умерен сообраќај по суви коловози

Умерен сообраќај по суви коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, со умерен интензитетот на патните правци надвор од градските средини.

На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Коронавирус