среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 214
home Хроника

Угостителски објект во Гостивар примал гости без сертификат за вакцинација – еве каква казна доби сопственикот

Угостителски објект во Гостивар примал гости без сертификат за вакцинација – еве каква казна доби сопственикот

Вчеравечер (18.09.2021) во 21.35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода С.Е.(49) од гостиварско Чајле, во чиј угостителски објект на ул.„Живко Брајковски“ во Гостивар биле затекнати гости без сертификат за вакцинација.

Објектот е времено затворен од Државниот пазарен инспекторат, а против С.Е. ќе биде изготвен поднесок за „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, согласно член 206 од Кривичниот законик.

Локални избори 2021