четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 84
home Хроника

Угостителски објект од Струмица работел после пропишаното време за Нова Година

Угостителски објект од Струмица работел после пропишаното време за Нова Година

СВР Струмица поднесе кривична пријава против правно лице од Струмица и В.П.(53) од Струмица, управител на правното лице, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здраствените прописи за време на епидемија“.

На 31.12.2021 во 19.30 часот, полициски службеници извршиле контрола во угостителски објект на правното лице во Струмица, при што било констатирано дека работи после пропишаното работно време и во него биле присутни повеќе лица, со што постапиле спротивно на Протоколот за отварање и работа на угостителски објекти за исхрана – прилог бр.58, објавен во „Службен весник“ од 04.11.2020 и Одлука на Влада од 16.12.2020.

ЕУРО 2020

Македонија