вторник, 1. декември 2020. Вести денес: 2
home Хроника

Уценувал девојка со компромитирачки фотографии, му платила 200 евра за да не ги објави

Уценувал девојка со компромитирачки фотографии, му платила 200 евра за да не ги објави

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против еден жител на селото Орешани за кривично дело – Уцена предвидено и казниво согласно член 259 став 1 од Кривичниот законик.

За лицето на возраст од 22 години постои основано сомнение дека, со намера да прибави противправна имотна корист, уценувало своја 26-годишна познаничка дека за неа ќе открие, односно јавно ќе објави компромитирачки материјал – фотографии кои ќе и наштетат на нејзината чест или углед.

На тој начин осомничениот ја присилил оштетената да му даде парични средства во висина од околу 200 евра.

-Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави Предлог за определување мерки на претпазливост: забрана за напуштање на живеалиште/престојувалиште, обврска повремено да се јавува кај определено службено лице или надлежен државен орган, привремено одземање на патна или друга исправа за преминување на државната граница, како и забрана за приближување или воспоставување односно одржување контакти со оштетената, информираат од Јавното обвинителство.

Коронавирус