среда, 5. август 2020. Вести денес: 112
home Хроника

Уапсен жител на Чешиново- ширел расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем

Уапсен жител на Чешиново- ширел расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем

На 13.12.2019 во Кочани полициски службеници од Полициска станица Кочани го лишиле од слобода С.Ј. од с. Чешиново поради постоење на основано сомнение дека сторил кривични дела „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ преку објавување преку интернет на текст и фотографии кои содржат говор на омраза.

На 14.12.2019 за истото кривично дело е приведен и Д.А. (36) од с. Облешево. По документирање на случаите ќе следат содветни поднесоци до надлежното обвинителство, информираат од МВР.

Коронавирус