понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 118
home Хроника

Тромблонска мина најдена во двор во тетовско

Тромблонска мина најдена во двор во тетовско

На 21.09.2021 во 17:40 часот во СВР Тетово, седумдесет и шестгодишниот А.Ш. од тетовско Шемшово пријавил дека, вршејќи ископ во дворот од семејната куќа, пронашол тромблонска мина.

Извршен бил увид и било констатирано дека мината потекнува од 2001 година, по што била подигната и транспортирана од стручни лица од Дирекцијата за заштита и спасување.

Локални избори 2021