понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 74
home Хроника

Tројца пешаци потешко повредени во Скопје

Tројца пешаци потешко повредени во Скопје

Тројца пешаци биле потешко повредени во две од вкупно 13 сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во пет сообраќајки со полесни повреди се здобиле пет лица, а во шест била причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Дваесет и три возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, пет поминале на крстосница на црвено светло и двајца возачи за неправилно престројување.

Од сообраќај биле исклучени двајца возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол и 10 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, како и 11 нерегистрирани возила. Санкциониран бил и еден пешак кој поминал коловоз вон пешачки премин. Затекнати биле 92 непрописно паркирани возила.

Со помош на  специјалното возило пајак, отстранети биле 94 возила.

Во рамките на сообраќајно воспитниот проект „Сообраќајна култура на децата во предучилишните установи“, Одделението за превенција денеска ќе реализира едукативни работилници со децата од средна и голема група во градинката „Весели цветови“, објект „Сончоглед“ во општина Кисела Вода.

Коронавирус