среда, 8. декември 2021. Вести денес: 67
home Хроника

Три лица потешко, а 10 полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Три лица потешко, а 10 полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Три лица се здобиле со тешки, а 10 со лесни телесни повреди во шест од вкупно 12 сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во шест сообраќајки е причинета материјална штета.

Според СВР Скопје, полицијата од сообраќај исклучила 23 возачи кои се движеле со поголема брзина од дозволената, 20 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторни возила, еден почетник и 13 нерегистрирани возила.

За непрописно паркирање, полицијата издала 73 мерки, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 47 возила.

Санкционирани се и шест возачи кои поминале крстосница на црвено светло, шест возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, еден за неправилно престројување, еден за неправилно престигнување, и тројца за не користење на заштитен шлем од страна на возачите на вел со мотор, мопед и мотоцикл.

Полицијата санкционирала и 15 возачи поради тоа што не носеле сигурносен појас од страна на возачите за време на управување на моторни возила и 26 за користење на мобилен телефон од страна на возачите за време на управување на мототрни возила.

Коронавирус