среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 1
home Хроника

Три лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје, „пајакот“ кренал 92 возила

Три лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје, „пајакот“ кренал 92 возила

Три лица се полесно повредени во три сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во две сообраќајки е причинета материјална штета.

Според билтенот на СВР Скопје, евидентирани се 14 возачи кои возеле побрзо од дозволеното, а од сообраќај се исклучени седум возачи кои биле под дејство на алкохол, седум возачи кои возеле пред да се стекнат со правото на управување на моторно возило и четворица возачи почетници.

Сообраќајната полиција исклучила од сообраќај и 14 нерегистрирани возила.

На црвено светло поминале осум возачи, 11 користеле мобилен телефон додека возеле, а петмина не носеле сигурносен појас.

Изминатото деноноќие издадени се и 99 казни за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 92 возила.

Одделението за превенција денеска треба да одржи посебна воспитна мерка – сообраќајна поука на која ќе присуствуваат граѓани кои во својство на пешаци направиле различни прекршоци.

Локални избори 2021