сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 71
home Хроника

Трагедија во рудникот „Суводол“: Mашинист пронајден починат во одрон на земја

Трагедија во рудникот „Суводол“: Mашинист пронајден починат во одрон на земја

На 20.07.2021 во 02.30 часот во СВР Битола било пријавено дека во рудникот „Суводол“, во одрон од земја, бил пронајден затрупан машинистот К.Т.(38) од Прилеп, информира МВР.

Лекар од Итна медицинска помош Битола констатирал смрт, а увид извршила екипа од СВР Битола.

На местото на настанот биле Трудов инспектор и Јавен обвинител, по чија наредба телото на починатиот било предадено на обдукција.

Коронавирус