недела, 8. декември 2019. Вести денес: 0
home Хроника

ТРАГЕДИЈА ВО МАКЕДОНИЈА: Еден загинат и петмина повредени во сообраќајката на патот Куманово – Крива Паланка

ТРАГЕДИЈА ВО МАКЕДОНИЈА: Еден загинат и петмина повредени во сообраќајката на патот Куманово – Крива Паланка

Едно лице почина, а петмина се повредени во тешката сообраќајна несреќа што се случи денеска во 14:15  часот на регионалниот пат Куманово-Крива Паланка кај селото Облавце, потврди полицијата.

Несреќата се случила помеѓу три возила, товарно моторно возило, „Џип Гранд“ со бугарски регистарски ознаки, управуван од 27 годишниот Ф.А од Куманово и автомобил „Алфа Ромео“. Во несреќата починал возачот на џипот Ф.А, а пет лица се повредени и однесени во кумановската општа болница, информираше МВР.

-Повредените не се во животна опасност, имаат повреди на екстремитети и посекотини на лицето. Едниот од нив е однесен на опсервација на рентген дијагностика. Сите се задржани во кумановската болница,изјави директорката на болницата, Снежана Захариева.

На местото на несреќата биле и две амбулантни возила од кумановската Итна помош, како и три противпожарни возила од противпожарните единици на Куманово и Старо Нагоричане.

Увидот на полицијата се уште трае, сообраќајот е се уште во прекин.