сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 48
home Хроника

Тетовка доби 30-дневен притвор за поседување хероин

Тетовка доби 30-дневен притвор за поседување хероин

На триесет и тригодишна тетовчанка и е одреден триесетдневен притвор, бидејќи на 30 април годинава се обидела да внесе наркотична дрога хероин на граничниот премин Табановце, при влез во Македонија.

– Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по кривична пријава поднесена од Царинската управа на Република Македонија, започна постапка против едно лице осомничено дека сторило кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори, соопштија од Обвинителството.

Осомничената 33-годишна жителка на Тетово, како што информираат, се товари дека на 30 април годинава на граничниот премин Табановце, при влез во Република Македонија, се обидела да внесе наркотична дрога хероин.

– Осомничената како патник во автобус од еден превозник, во преграда која се наоѓала на потпирачот за раце и која била наменета за отпад, се обидела да сокрие две најлонски пакувања замотани во хартија со наркотична дрога хероин со вкупна маса од 13,44 грама. При извршен претрес во автобусот дрогата е откриена и одземена од страна на овластени царински службеници, информираат од Обвинителството.

Надлежен јавен обвинител од ОЈО Куманово до Основниот суд Куманово поднесел предлог за определување мерка притвор за осомничената. Судијата на претходна постапка од Основен суд Куманово спровел постапка и со решение го уважил предлогот на Обвинителството, односно ја определи предложената мерка притвор во времетраење од 30 дена сметано од 1-ви мај годинава.

(Миа)