четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 169
home Хроника

Тешка сообраќајка кај Колари, повредени осум лица

Тешка сообраќајка кај Колари, повредени осум лица

Осум лица од кои две потешко се повредени во сообраќајна несреќа која вчера попладне се случила на магистралниот пат Кичево – Гостивар, кај селото Колари.

Од МВР информираат дека во несреќата учествувале три возила: „Мини купер“ со италијански регистерски ознаки, управуван од Х.Б.(26) од с.Колари, „Ауди“ со кичевски регистарски ознаки управуван од Л.А.(76) од с. Зајас и „Рено“ со скопски регистарски ознаки управувано од З.И.(52) од Скопје.

-По незгодата, тројцата возачи и сопатниците во патничкото моторно возило „ауди“, Ф.А.(74) од с. Зајас и патничкото моторно возило „мини купер“ А.З.(23), Н.А.(54), И.З.(56) и Л.З.(31), сите од с. Колари биле пренесени во Медицински центар Кичево и кај Х.Б., А.З., Н.А. и И.З. биле констатирани повреди, а кај Л.А. и З.И. биле констатирани тешки телесни повреди, информираат од МВР.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител, а увид на местото на настанот извршила увидна екипа од Полициска станица Кичево.

Коронавирус