вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 138
home Хроника

Сопственик на фирма доби кривична, правел трансакции од туѓа сметка

Сопственик на фирма доби кривична, правел трансакции од туѓа сметка

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.С.(36) од Куманово, сопственик и управител на фирма од Куманово, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“.

На 24.02.2020, пријавениот неовластено влегол во компјутерските податоци на  банкарската кредитна картичка на А.А. од Охрид и извршил шест трансакции, со што ѝ нанел материјална штета.

Коронавирус