сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 16
home Хроника

Сопственичка на продавница доби кривична поради фалсификување на пари

Сопственичка на продавница доби кривична поради фалсификување на пари

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Л.В.(61) од Берово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“.

На 02.01.2020 пријавената, како сопственик на продавница во Берово, иако знаела дека во нејзината продавница како дневен промет примила две фалсификувани банкоти во апоени од по 2.000 денари со ист сериски број, што ѝ било укажано при внесот на дневниот промет, таа наместо да ги пријави парите, ги прикрила и ги вратила на лицето за кое се сомневала дека ги пуштило во оптек.

Коронавирус