петок, 29. септември 2023. Вести денес: 0
home Хроника

Сообраќајната полиција во Скопје вчера санкционирала 354 возачи

Сообраќајната полиција во Скопје вчера санкционирала 354 возачи
Фотоилустрација

На територијата на Град Скопје, вчера во акциска контрола на сообраќајната полиција изречени се казни на 354 возачи, меѓу кои за управување на нерегистрирани возила, користење на мобилен телефон, непрописно паркирање.

Како што соопшти МВР, од казнетите, 43 санкции се за за технички неисправни и нерегистрирани возила, осум мерки за недавање на првенство на минување, 23 казни за користење на мобилен телефон, 76 мерки за непрописно паркирани возила и 46 возила се подигнати од „пајак“ службата.

Полицијата изрекла и 30 санкции за неносење на заштитна маска.