понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 91
home Хроника

Со лажна лична карта Белгиец сакал да излезе од Македонија

Со лажна лична карта Белгиец сакал да излезе од Македонија

На 17.10.2020 во 10:55 часот на Граничниот премин „Деве Баир“, за излез од Република Македонија, при пасошка контрола кај В.Б.J.M.(55) од Белгија, било  констатирано дека тој на увид доставил туѓа белгиска лична карта на име J.Л.Ц., издадена во Белгија.

Идентитетот бил утврден врз основа на возачка дозвола издадена во Белгија.

Поради сторен прекршок по чл.10 ст.3 од Закон за странци, казниво по чл.217 ст.8 од Закон за странци, тој бил приведен во Полициска станица за Граничен премин и граничен надзор Деве Баир, а потоа предаден на полициски службеници од Полициската станица Крива Паланка за понатамошна постапка.

Коронавирус