петок, 30. септември 2022. Вести денес: 130
home Хроника

Со лажен елаборат изградил куќа во националниот парк „Галичица“- жител на Трпејца заработи кривична пријава од полицијата

Со лажен елаборат изградил куќа во националниот парк „Галичица“- жител на Трпејца заработи кривична пријава од полицијата

Според информациите на МВР, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.Л.(76) од охридското село Трпејца, поради постоење основи на сомнение дека е сторител на казнените дела „бесправно градење“, „узурпација на недвижности” и „употреба на исправа со невевистинита содржина“, како и против В.К.(53) од Охрид поради сторено казнено дело „фалсификување или уништување деловни книги”.

Првопријавениот, во период од август-декември 2020 година, на катарстарска парцела во селото Трпејца, во месноста „Трпејчко кале“ што е во состав на Националниот парк „Галичица“, без да поседува одобрени за градба изградил индивидуален објект и како доказ употребил фалсификат геодетски елаборат, изработен од второпријавениот.

Коронавирус