понеделник, 6. април 2020. Вести денес: 173
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Хроника

Скопјенец обвинет за криење марихуана во куќата на дедо му

Скопјенец обвинет за криење марихуана во куќата на дедо му

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 25-годишен скопјанец за кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

Како што е наведено во соопштението од Јавното обвинителство, обвинетиот во куќата на неговиот дедо во Чаир, неовластено заради продажба држел 105,55 грама наркотична дрога марихуана, спакувана во 23 зипер-ќесички. При претресот на 16 јануари била пронајдена и дигитална вага со остатоци од марихуана.

Надлежниот јавен обвинител доставил предлог за продолжување на мерката куќен притвор за обвинетото лице, која претходно беше определена од Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје.

Коронавирус