сабота, 10. април 2021. Вести денес: 50
home Хроника

Скопјанец жртва на голема измама: „Ќерка ти направи сообраќајка, дај ми пари за да молчам“

Скопјанец жртва на голема измама: „Ќерка ти направи сообраќајка, дај ми пари за да молчам“

На 13.02.2020 во 16:30 часот во СВР Скопје, Б.М.(68) од Скопје пријавил дека бил измамен од едно лице.

Според пријавеното, околу 10:55 часот на телефон му се јавило лицето и му соопштило дека неговата ќерка учествувала во сообраќајна незгода, по што друго лице се претставило како полициски службеник и побарало пари за да се прикрие случајот.

Исто така, според пријавеното, тој се согласил на тоа и во 12:44 часот пред неговата куќа му предал пари на лицето.

Во 15:50 часот Б.М., откако контактирал со неговата ќерка, сфатил дека е измамен. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Коронавирус