недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 10
home Хроника

Скопјанец ширел ксенофобичен материјал на Фејсбук

Скопјанец ширел ксенофобичен материјал на Фејсбук

СВР Охрид поднела кривична пријава против Д.В.(71) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, информира денеска МВР.

– На 13.01.2021, пријавениот на „Фејсбук“ од неговиот профил поставил коментар со навредлива и заканувачка содржина, со што поттикнувал омраза, дискриминација и насилство, соопшти Министерството.

Коронавирус