понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 104
home Хроника

Скопјанец осомничен за една реализирана и една тешка кражба во обид

Скопјанец осомничен за една реализирана и една тешка кражба во обид

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против скопјанец кој е осомничен за „тешка кражба“ и за „тешка кражба во обид“.

Нему му е одреден притвор од осум дена, но од страна на надлежен јавен обвинител доставен е предлог за продолжување на притворот.

Осомничениот на 1 април на паркинг во Градскиот парк во Скопје, со употреба на тврд предмет насилно го скршил стаклото од задната лева врата на автомобил „ауди А6“  при што одзел актовка, лап-топ компјутер, надворешен хард диск, кожно палто, шушкавец, пасош и други предмети во вкупна вредност од 100 илјади денари.

На 7 октомври, на булеварот „ВМРО“, на сличен начин насилно го скршил задното лево стакло од паркиран автомобил „хјундаи“ со намера да го ограби, но бил забележан од случајни минувачи.

Коронавирус