среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 153
home Хроника

Скопјанец обвинет затоа што во домот држел муниција

Скопјанец обвинет затоа што во домот држел муниција

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен акт против 38-годишен скопјанец за сторено кривично дело- недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.

Како што соопшти Јавното обвинителство, на 23 август обвинетиот во својот дом во Сингелиќ, неовластено кај себе имал 73 куршуми, од кои 67 парчиња од кинеско и шест од албанско производство. Куршумите со калибар 7,62х39 биле наменети за испалување од различни видови репетирачки, полуавтоматски и автоматски огнени оружја.

Надлежниот јавен обвинител доставил и предлог за продолжување на определената мерка куќен притвор за обвинетото лице, бидејќи ценел дека и натаму постојат законските основи заради кои оваа мерка првично беше определена.

Локални избори 2021