понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 47
home Хроника

Шофер на гостиварски автобус во џебовите криел вртоглава сума на пари – при претрес на „Деве Баир“ веднаш му биле одземени

Шофер на гостиварски автобус во џебовите криел вртоглава сума на пари – при претрес на „Деве Баир“ веднаш му биле одземени

При контрола на автобус пријавен за излез на ГП Деве Баир, царинските инспектори од Одделението за оперативни работи привремено задржаа 100.000 швајцарски франци.

На ГП Деве Баир за излез се пријавил автобус со македонски регистарски ознаки GV7396АD на превозникот Експрес Туризам од Гостивар, управувано од лицето Х.О. државјанин на Турција, кој сообраќа на редовна линија Гостивар – Истанбул. При извршена детална контрола и личен претрес на возачот во внатрешниот џеб на панталоните му биле пронајдени непријавени 2 пакувања обвиткани со црн најлон и селотејп трака во кои се наоѓале 100.000 швајцарски франци.

Девизните средства се привремено одземенa со Потврдa за привремено одземени предмети, а против пријавеното лице ќе биде поднесено Барање за поведување на прекршочна постапка до Основниод суд Во Крива Паланка

Локални избори 2021