среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 59
home Хроника

Ширел расистички и ксенофобичен материјал на Фејсбук- СВР Куманово му поднесе кривична

Ширел расистички и ксенофобичен материјал на Фејсбук- СВР Куманово му поднесе кривична

СВР Куманово вчера поднесе кривична пријава против И.Ј. (43) од село Пелинце, општина Старо Нагоричане, поради сомнение дека сторил кривично дело „Ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ член 394-г ст.1 од КЗ на РСМ.

Делото го сторил на 21.04.2019 преку социјалната мрежа Фејсбук.

Коронавирус