вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Хроника

Седум лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Седум лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Седум лица се полесно повредени во две од вкупно пет сообраќајки кои се случиле вчера во Скопје. Во три била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Деветнаесет возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, тројца возачи поминале на крстосница на црвено светло, еден возач бил санкциониран за неправилно престројување и еден возач за неправилно престигнување.

Санкционирани биле и двајца пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин.

Од сообраќај, биле исклучени вкупно 29 возачи, од кои 11 кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 11 возачи пред да се стекнат со право на управување и седум возачи почетници, како и пет технички неисправни возила и 11 нерегистрирани возила.

Затекнати биле 92 возила непрописно паркирани.

Со помош на  специјалното возило пајак, отстранети биле 72 возила.

МИА