вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Хроника

Се обидел да избега: Уапсен 22-годишник кој превезувал 11 мигранти

Се обидел да избега: Уапсен 22-годишник кој превезувал 11 мигранти

Полицијата синоќа уапсила 22-годишник од село Петралица кој превезувал 11 мигранти – шест од Авганистан, тројца од Сирија и по еден од Ирак и Пакистан, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Околу 22 часот на автопатот А1 Неготино – Градско, кај археолошкиот локалитет Стоби, полицајци од Полициската станица за граничен надзор „Михајлово“ запреле патничко мoторно возило „волво“ со скопски регистарски ознаки.

Притоа возачот С.А. (22) се обидел да избега, но е лишен од слобода.

За криумчарењето мигранти известен е и јавен обвинител.

Коронавирус