понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 144
home Хроника

Санкционирани 86 возачи на мотоцикли

Санкционирани 86 возачи на мотоцикли

Во текот на вчерашниот ден (19.09.2021) спроведена е  зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 86 возачи.

Од нив, 18 возеле без возачка дозвола, 51 возач не користеле заштитна кацига за време на возење, шест мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава, а санкционирани се и други прекршоци.

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, велат од МВР.

Локални избори 2021