недела, 31. јули 2022. Вести денес: 40
home Хроника

Санкционирани 85 возачи поради пребрзо возење на овој македонски автопат

Санкционирани 85 возачи поради пребрзо возење на овој македонски автопат

Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата денеска од 9 до 15 часот спроведе зајакната акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – Велес, при што санкционираше 85 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената.

Како што соопштија од МВР, од нив, 67 возила се движеле со брзина од 30 до 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 15 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволената брзина.-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, се наведува во соопштението на МВР.

Коронавирус