петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 183
home Хроника

Санкционирани 184 возачи во Скопје

Санкционирани 184 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (29.12.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 18 4мерки, меѓу кои 15 за возење без возачка дозвола, 11 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 11 за непрописно престројување,11 за непрописно престигнување,16 за користење на мобилен телефон и 5 санкции за минување на затворен семафор (црвено светло).

Изречени се 55 мерки за непрописно паркирање, а 44 возила се подигнати со „пајак“.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да јазголемиме безбедноста во сообраќајот.

Коронавирус