сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 41
home Хроника

Сандаци полни со куршуми пронајдени на плажа во Струга во близина на хотел

Сандаци полни со куршуми пронајдени на плажа во Струга во близина на хотел

На 01.12.2020 во 13.45 часот, во ОВР Струга било пријавено дека при изведување ископ со багер на плажа, во близина на хотел во Струга, пронајдени се сандаци со куршуми различен калибар од Втората светска војна, информира МВР.

По извршен увид од овластен пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување и полициски екипи, констатирано е дека станува збор за стара и оштетена муниција, која е безбедно е подигната од стручните екипи.

Коронавирус