петок, 4. декември 2020. Вести денес: 158
home Хроника

Рибари вработени да го чуваат рибниот фонд краделе риба од Охридско

Рибари вработени да го чуваат рибниот фонд краделе риба од Охридско

Во 06.20 часот, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор „Охридско езеро“, на подрачјето од рекреативната зона „Мазија“, каде е забранет стопански риболов, во метален чамец, во бесправен риболов на охридски крап со мрежа, ги затекнале 53-годишниот Т.Т. и 50-годишниот А.Ф. двајцата од Охрид.

Тие се повикани на разговор во полициската станица и против нив ќе биде поднесена пријава според Законот за Рибарство и Аквакултура.

Коронавирус