сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 64
home Хроника

РЕКОРД ВО КРАДЕЊЕ: 21-годишно момче од Скопје за 8 часа сторил 15 кривични дела, еве ги деталите

РЕКОРД ВО КРАДЕЊЕ: 21-годишно момче од Скопје за 8 часа сторил 15 кривични дела, еве ги деталите

ЕВР Кисела Вода поднесе кривична пријава против Р.М.(21) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени 15 кривични дела, од кои 11 дела „тешка кражба“ во возила и четири дела „тешка кражба во обид“ во возила.

Тој, во периодот од 22.00 часот на 14.03. до 06.00 часот 15.03.2021 извршил 11 кривични дела „тешка кражба“ од такси возила и четири кривични дела „тешка кражба во обид“ од такси возила, при што се стекнал со противправна имотна корист од околу 22.800 денари и причинил материјална штета од околу 76.500 денари.

Веднаш биле преземени мерки и за него била распишана потерница, а на 08.05.2021 тој бил лишен од слобода на Граничен премин „Табановце“, по што бил спроведен во полициска станица каде што ги признал делата и го појаснил начинот на извршување.

Коронавирус