петок, 9. јуни 2023. Вести денес: 69
home Хроника

Разменувале фалц евра на бензинска во Гостивар- кривична за двајца кичевци

Разменувале фалц евра на бензинска во Гостивар- кривична за двајца кичевци

Гостиварската полиција поднесе кривични пријави против двајца жители од село Туин за фалсификување пари.

Надворешната канцеларија за криминалиситчки работи Гостивар поднесе кривична пријава против Н.С.(32) и Р.М.(41), двајцата од село Туин за сторени кривични дела „фалсификување пари“ и „измама“.

На 22.10.2017 година, на улица „ЈНА“ во Гостивар, пријавените со товарно моторно возило „фолксфаген кеди-пикап“, дошле на бензинска пумпа каде Н.С. за наточено гориво, платил со банкнота во апоен од 100 евра, додека Р.М. побарал од вработениот да му размени банкнота од 100 евра за денари, доведувајќи го во заблуда вработениот дека двете банкноти се вистинити.