вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 198
home Хроника

Пронајдени 36 мигранти во возило кај Неготино, возачот им избегал на полицајците

Пронајдени 36 мигранти во возило кај Неготино, возачот им избегал на полицајците

На 05.09.2020 околу 04:00 часот на магистралeн пат Радовиш-Штип, во близина на клучка за Неготино, полициски службеници дале знак за запирање на товарно моторно возило „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, кое не застанало и продолжило уште околу еден километар.

Потоа возачот го запрел возилото и го напуштил местото на настанот. При преглед во возилото биле пронајдени 36 лица-мигранти (11 од Пакистан, 9 од Авганистан, 7 од Сирија, 5 од Бангладеш, 2 од Иран и по еден од Ирак и Турција).

Се преземаат мерки за пронаоѓање на возачот и расчистување на случајот.

Локални избори 2021