четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Хроника

Пронајдена стара артилериска граната од Првата светска војна во Битола

Пронајдена стара артилериска граната од Првата светска војна во Битола
фото илустрација

Вчера е пронајдена стара артилериска граната калибар 75 мм од Првата светска војна, соопшти денеска МВР.

– Вчера во СВР Битола, З.Б.(55) од Битола пријавил дека на ул.„Смилевски конгрес“ во Битола, при вршење на поправки на улицата била пронајдена стара артилериска граната калибар 75 мм од Првата светска војна, се наведува во соопштението на Министерството.

Посочуваат дека гранатата била безбедно подигната од страна на пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување.

Коронавирус