недела, 2. април 2023. Вести денес: 33
home Хроника

Пронајдена неексплодирана артилериска граната од Првата светска војна во битолско

Пронајдена неексплодирана артилериска граната од Првата светска војна во битолско
ФОТО ИЛУСТРАЦИЈА

Во текот на вчерашниот ден во 13:22 часот во СВР Битола било пријавено дека во село Гермијан, битолско, при изведување на градежни работи во близина на мостот, била пронајдена неексплодирана артилериска граната од 105мм со потекло од Првата светска војна.

Гранатата била подигната од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спаување Битола за понатамошна постапка.