среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 136
АКТУЕЛНО

Повторно над 2.000 заболени од коронавирус во земјава

home Хроника

Продожен и е притворот на Моника Ристеска и е поднесен обвинителен акт против неа

Продожен и е притворот на Моника Ристеска и е поднесен обвинителен акт против неа

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст.1 во врска со чл.45 од Кривичниот законик.

Осомничената се товари дека во текот на 2017 и 2018 година, со умисла извршила временски поврзани дејствија кои претставуваат повеќекратно остварување на исто дело. Притоа, искористувајќи ист траен однос, исти прилики и околности, неовластено кај себе држела, преработувала и продавала наркотична дрога марихуана и хашиш смола.

 

Коронавирус