четврток, 30. март 2023. Вести денес: 129
home Хроника

Приведенo лице од скопско, поради истрага за неовластено поседување оружје

Приведенo лице од скопско, поради истрага за неовластено поседување оружје
фото илустрација

На 02.12.2021 во 14.10 часот на ул.„Методија Андонов Ченто“ во Скопје, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода З.А.(66) од с.Брест, општина Чучер Сандево. Тој бил приведен по наредба на Основното јавно обвинителство, поради сомнение за сторено кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“ по член 396 од Кривичниот законик.

Лицето било спроведено во Основното јавно обвинителство за понатамошна постапка.