среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 159
home Хроника

Приведено лице од Куманово за доиздржување на затворска казна

Приведено лице од Куманово за доиздржување на затворска казна

Полициски службеници привеле едно лице од Куманово за доиздржување на затворска казна, соопшти МВР.

– На 12 ноември 2020 година во 22:00 часот полициски службеници при СВР Куманово го привеле И.В.(47) од Куманово, врз основа на судска наредба од Основен суд Куманово, за доиздржување казна затвор од 1 година, 4 месеци и 7 дена, од вкупната затворска казна во траење од 9 години и 5 месеци за сторени кривични дела „разбојништво“ по чл.237, ст.4 од Кривичниот законик на Република Северна Македонија, пнаведуваат од МВР.

Лицето е спроведено во Казнено-поправна установа во Куманово. (МИА)

Коронавирус