петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 179
home Хроника

Приведени двајца скопјани барани со потерница, 74-годишна баба ќе одговара за „даночно затајување“

Приведени двајца скопјани барани со потерница, 74-годишна баба ќе одговара за „даночно затајување“

Денеска (18.10.2021) во 13:45 часот во нас.Ќерамидница, од слобода била лишена В.А.(55) од Скопје, врз основа на централна потерница и наредба од Основно јавно обвинителство за спроведување на истражна постапка во врска со чл.247 од Кривичниот законик за „измама“.

Во 12:40 часот полициски службеници од Оперативен тим Потраги, на ул.„Народен Фронт“ ја лишија од слобода Г.К.(74) од Скопје за која биле распишана централна потерница и наредба од Основно јавно обвинителство за истражна постапка во врска со чл.279 ст.2 од Кривичниот законик за „даночно затајување“.