петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 62
home Хроника

Приведен сопственик на угостителски објект во Тетово

Приведен сопственик на угостителски објект во Тетово

На 05.02.2021 во 14.20 часот во Тетово е лишен од слобода, Е.Х.(25) од Тетово, поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело „Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ казниво по член 206 од Кривичниот законик.

Во период од 13.30 до 14.30 часот при спроведена акциска контрола на полициски службеници од СВР Тетово во содејство со Државниот пазарен инспекторат било констатирано дека во угостителскиот објект во Тетово на кој што Е.Х. бил управител биле затекнати околу 100 лица, спротивно на законот.

По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

ЕУРО 2020

Македонија