петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 179
home Хроника

Приведен крадец за кражба во здравствена установа во Кисела Вода

Приведен крадец за кражба во здравствена установа во Кисела Вода

На 11.01.2021 година во 11.30 часот на улица “Филип Втори Македонски” во Скопје од слобода е лишен Г.П.(33) од Куманово, сторител на повеќе кривични дела.

-По извршен разговор, Г.П. признал дека на 21.12.2020 година во приватна здравствена установа лоцирана на подрачје на Кисела Вода во Скопје, извршил кривично дело “кражба” при што од чанта одзел паричник во кој имало 15,000 денари како и две платежни картички, информира МВР.

По извршеното кривично дело со едната картичка купил производи во вредност од 30,000 денари додека со другата имал неколку неуспешни обиди за купување. По извршениот разговор, од лицето се одземени неколку картички од банки кои не се на негово име, одземени се исто така и парични средства. Кај Г.П. исто така е пронајдена и бела прашкаста материја. Против него, по документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Коронавирус