среда, 31. мај 2023. Вести денес: 49
home Хроника

Притвор за тинејџери од Скопје кои ограбиле охриѓанка кај која престојувале

Притвор за тинејџери од Скопје кои ограбиле охриѓанка кај која престојувале

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „ разбојништво“, СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против О.Х.(18) и Ѓ.Д.(19), двајцата од Скопје.

Судија од претходна постапка од Основниот суд Охрид, им на одреди мерка притвор од 30 дена а потоа спроведени во Казнено поправната установа Затвор Охрид.

-Тие, казненото дело го извршиле на шести октомври оваа година, во домот на оштетената Н.Д.(76) на улицата „,Абас Емин“ во Охрид, каде престојувале во изнајмена соба. Во текот на ноќта, сега пријавените затропале на нејзината врата и откако оштетената им отворила, веднаш ја нападнале и го одзеле златниот ланец и обетките, а од чантата одзеле 6000 денари, информираат од СВР Охрид.