петок, 30. септември 2022. Вести денес: 54
home Хроника

Притвор за роднината педофил кој полово нападна 8 годишно девојче во валандовско

Притвор за роднината педофил кој полово нападна 8 годишно девојче во валандовско

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Валандово, до Основното јавно обвинителство во Велес, поднесе известување поради постоење основи на сомнение за сторено  кривично дело „полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“, казниво по член 188 од Кривичниот законик на Република Македонија.

-На 05.02.2018 година во Полициската станица Валандово пријавено е дека лицето Ц.А (55) од с.Пирава извршило полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години. По насоки од Јавен обвинител, бил извршен разговор со детето жртва во присуство на родител и социјален работник. По  наредба на јавен обвинител, Ц.А. е лишен од слобода и предаден во Основното јавно обвинителство Велес, информираат од МВР.

По наредба на судија на претходна постапка, на пријавениот му е одреден притвор во траење од 30 дена.

Детали за случајот може да прочитате ТУКА   и на следниот ЛИНК

Коронавирус