недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Хроника

Притвор од 30 дена за четири лица за пукањето во центарот на Тетово

Притвор од 30 дена за четири лица за пукањето во центарот на Тетово

Четири лица добиле 30 денови притвор како осомничени за нивна вклученот во вооружената престрелка од петокот на булеварот Маршал Тито во Тетово информираа од СВР Тетово.

Д.М.(43) од Лавце, Б.Д.(43) од Тетово, Ѓ.Р.(28) од Шипковица и А.М.(37) од Тетово вчера биле изведени пред судија во претходна постпка во Основниот суд во Тетово откако полицијата против нив поднела кривични пријави за две дела предизвикување општа опаснот и недозволено иразботување, држење и тргување со оружје и распрскувачки материи. По определената мерка тие во текот на изминатата ноќ биле пренесени во КПУ Затвор Скопје на издржување на притворот.

Од полицијата информираа дека досега вкупно лишиле од слобода седум лица осомничени дека учествувале во вооружената пресметка пред два дена додека трагаат и за други за кои имаат сознанија дека биле учесници во истиот вооружен инциден.

Во петокот нешто по 21 часот најпрвин започнала расправија помеѓу Д.М.(43) од Лавце  и Б.Д.(43) од Тетово од една страна со Н.М.(34) Тетово од друга страна во едно тетовско казино по што тие излегле на булеварот Маршал Тито  каде започнале и престрелка со огнено оружје, пиштоли и калашникови. Од куршумите за среќа немаше повредени но биле оштетени три угостителски и продажни објекти, една балконска врата од стан и едно возило. На самото место при увидот биле пронајдени повеќе чаури за пиштол и калашников калибар 9 и 7,62 милиметри, две возила и други траги што биле подигнати за вештачење.

МИА

Коронавирус