среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Хроника

Претреси во Свети Николе, приведени тројца дилери, пронајдена дрога

Претреси во Свети Николе, приведени тројца дилери, пронајдена дрога

Денеска (07.11.2021) од страна на полициски службеници од Одделението за недозволена трговијасо дрога и оружје при СВР Штип, Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани и ОВР Свети Николе лишени се од слобода A.J.(37), И.Н.(34) и И.Д.(36), поради постоење основано сомнение дека се сторители на кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, казниво по член 215 од Кривичниот законик.

По претходно добиена наредба за претрес на дом и помошни простории, извршен е претрес во неколку објекти на подрачјето на ОВР Свети Николе, при што била пронајдена и одземена поголема количина на марихуана.

По насока на Јавен обвинител против лицата ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Коронавирус