петок, 27. ноември 2020. Вести денес: 0
home Хроника

Преку социјални мрежи објавувал огласи за продажба на бела техника – заработи кривична за измама

Преку социјални мрежи објавувал огласи за продажба на бела техника – заработи кривична за измама

Единица за економски и компјутерски криминал вчера поднесе кривична пријава против Ф.М. од Скопје, за постоење основано сомнение дека пријавениот во повеќе наврати врз повеќе лица сторил кривично дело „измама“ по чл.247 од Кривичниот законик.

-Имено, преку социјалните мрежи пријавеното лице објавило огласи за продажба на апарати – бела техника, кои што не ги поседува и со измама ги довел во заблуда оштетените лица, стекнувајќи се со противправна имотна корист во вкупна вредност од 89.350 денари, информира МВР.

Од страна на Единицата за економски и компјутерски криминал беа преземени соодветни мерки и активности, како и претрес на домот на осомничениот и по обезбедувањето на доказите и целосното документирање на случајот до надлежното Основно јавно обвинителство е поднесена кривична пријава за стореното кривично дело „измама“ по чл.247, извршено од Ф.М..

Коронавирус