среда, 14. септември 2022. Вести денес: 139
home Хроника

Познат идентитетот на повредениот планинар кој падна од карпа

Познат идентитетот на повредениот планинар кој падна од карпа

Дваесет и шест годишниот К.М. од Битола е планинарот кој е повреден вчера додека се искачувал на Пелистер.

Според официјалните податоци од МВР, К.М. се искачувал по патека кон врвот ,,Илинден“ заедно со П.А.(23), М.И.(31) од Битола, Т.Х.(23) од с.Новаци, Л.К.(37) од Кавадарци и М.Р.(28) од Неготино.

При искачувањето, К.М. се лизнал и паднал од карпа. Тој со хеликоптер на МВР бил пренесен во Комплекс клиники ,,Мајка Тереза’’ за укажување на лекарска помош.

Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Битола.

Коронавирус