понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 68
home Хроника

Познат идентитетот на насилниците кои ѕверски претепаа девојче во Штип

Познат идентитетот на насилниците кои ѕверски претепаа девојче во Штип

Полицијата ги уапсила насилниците од снимката на која се гледа како тепаат девојче, потврдуваат од МВР за „360 степени“. 

Станува збор за Пепи Р. и Стефан А. од Штип.

На видеото што се појави на социјалните мрежи се гледа како тие се изживуваат врз девојче, го клоцаат и го навредуваат.

Според Кривичниот законик, тој што друг малтретира, грубо навредува, ја загрозува неговата сигурност или врз него врши грубо насилство и со тоа во јавноста предизвикува чувство на несигурност, загрозување или страв, ќе се казни со затвор од три месеци до три години.

Коронавирус